Çanakkale Savaşının 100. Yıl Dönümü

2 yıl önce
674 kez görüntülendi

Çanakkale Savaşının 100. Yıl Dönümü

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI’NIN 100.YILDÖNÜMÜ
Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale’deki savaş yaklaşık sekiz ay sürmüş ve bu süre zarfında savaşa İngiltere, İrlanda, İskoçya, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Fransa, Sudan, Somali, Senegal, Cezayir, Mısır, Rusya, Hindistan, Nepal ve Filistin’deki Yahudiler, Yemen, Kerkük gibi ülkelerden gelenlerin yanı sıra yurdun dört bir yanından 1 milyona yakın asker katılmıştı.
Dünya üzerindeki en kanlı çarpışmalara sahne olan Çanakkale muharebeleri, aradan geçen 100 yıla rağmen önemini yitirmedi. Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinden oluşan Anzak Kolordusu, savaşta binlerce askerini yitirdiği ve hedeflerine ulaşamadıkları 25 Nisan’ı “Anzak Günü” olarak anmaya başladı.
Çok sayıda ilginç olayın yaşandığı Çanakkale muharebeleri sırasında, Mehmetçiğin yurdunu işgal etmek üzere gelen düşman kuvvetlerine sergilediği dürüst ve insancıl tavırlar bir süre sonra Anzakların takdirini kazandı. Anzaklar ailelerine yazdıkları mektup ve tuttuğu günlüklerde Mehmetçikten, “Dürüst, kahraman, düşmanımız dost Türk” diye bahsetmişti.
Avustralyalı bir albay da ülkesine yolladığı mektupta, “Türkler çok dürüst savaşçılar. Kahramanlık ve cesaretleri tartışılmaz. İşkence, zulüm ve domdom kurşunu konusundaki tüm iddialar yalandır. Geçen gün, yanlışlıkla atılan bir şarapnel ile Kızılhaç katırlarından birini öldürdüler. Anında özür dilediler. Daha önce de yaralılarımızla ilgilendiler. Onları, kıyıya bırakıp bize haber verdiler. Burada hiçbirimizin, Türklere karşı büyük bir düşmanlık beslediğini sanmıyorum” ifadelerini kullanmıştı.
Çanakkale kara savaşları’ nın 100. yılında; başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, rahmetle ve minnetle anıyor, tüm Gazilerimize de sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
İbrahim Gürbüz Bala Belediye Başkanı

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık